Protein Diyeti

Diyet Listeleri admin 142

Protein Diyeti

7 gün devam edecek olan protein diyeti, özellikle bu diyete başladıktan sonra beyaz et, kırmızı et, yağsız süt, balık, tofu ve fındık, baklagiller, fasulye, tahıllar ve sayısız vejeteryan gıdaların tüketilmesini içerir. Bu diyetin yapılması için kas geliştirici, enerji seviyesi arttırıcı, kilo kontrolü sağlayıcı besinler belirlenir. Her kişi bu besinleri kendisine göre belirler.

Bu diyet şekline göre protein diyetinde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği ile ara öğün aşağıda verildiği şekilde uygulanır.

Protein Diyeti İle Kahvaltı

Protein diyeti ile kahvaltı, protein yoğunluğu oldukça fazla olan besinlerden oluşur. Az yağlı ve peynirli omlet, badem ya da fesleğen ilavesi ile yapılabilir. Kahvaltının zenginleştirilmesi için protein içeren ve zengin bir protein içeren tam tahıllı mısır gevrekleri yağsız yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir. Fındık ise yanında yenebilecek bir alternatiftir. Bu kahvaltı türünde tam yağlı peynir, pastırma, sosis gibi yağlı ya da sağlık için faydası olmayan besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Protein Diyeti İle Öğle Yemeği 

Öğle için tüketilebilecek proteinli besinler, tavuk, hindi gibi etlerden oluşacak ise ekmeksiz tüketilmesi gerekmektedir. Etler ile birlikte karışık, vejeteryan salatalar ve gıdalarda tüketilebilir. Süzme peynir ve haşlanmış yumurta da tercihler arasında yer alabilir. Öğle yemeğinin yanında yoğurt ve badem de tüketilebilir.

Yumurta akı, protein tozu, yağsız yoğurt, fındık, fındık ezmesi karışımının bir karıştırıcıya atılarak öğütülüp karışmasından elde edilecek içecek ise öğle yemeklerinde fazlası ile protein alımını sağlayacaktır.

Protein Diyeti İle Akşam Yemeği

Bu öğünde hazırlanabilecek vejeteryan gıdalar, özellikle tabak hazırlandıktan sonra üzerine ilave edilen, fasulye ve tofu ile güzel bir protein öğün oluşturulabilir. Hatta üzerine kabak çekirdeği de ilave edilebilir. Fazladan protein alımı için makarna üzerine az yağlı yoğurt ve susam da ilave edilebilir.

Protein İle Ara Öğünler

Ana öğünlerde tüketilen besinlerin haricinde arada gereken enerji için hazırlanabilecek çantanın içerisine fındık, bitter çikolata, kuru meyveler konabilir. Bunlardan başka muz veya elma gibi taze tüketilen meyvelerde tercih edilebilir. Böylelikle diyete uyularak, istenilen ölçülere ulaşılabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir