Pritikin Diyeti

Diyet Listeleri admin 129

Pritikin Diyeti

Diyet yapmak; kilo vermek ya da mevcut kilonuzu korumak kadar sağlıklı olmanız açısından da önemlidir. Sağlık söz konusu olduğunda akla gelen ve oldukça fazla kişi tarafından uygulanan Pritikin Diyeti, 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış ve kalp sağlığını merkeze almış bir diyet türüdür.

Pritikin Diyetinin Özellikleri

Bu diyet sebze, meyve ve baklagil ağırlıklı olan ve az yağ içeren besinlerden oluşmaktadır. Diyetteki yağ tüketimi yüzde on ve günlük tüketilecek kalori miktarı da 1000 olmaktadır. Bu diyette önemli olan; vücuda, harcadığından fazla kalori yüklememesi yapılmamak gerektiğidir.

Pritikin Diyeti Nasıl Uygulanır?

Pritikin diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu diyette günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yemek yenilebilmektedir. Ara öğünlerin hafif olması gerekmektedir. Günlük diyet listesinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Patates ve bezelye gibi nişastalı besinlerden ya da pirinç gibi tam tahıllı gıdalardan azami 5 fincan oranında tüketim yapılmalıdır.
  • Un ve makarna gibi tahıl (rafine) ürünlerinin tüketimi kesilmeli ya da oldukça azaltılmalıdır.
  • Meyve, meyve suyu, yağsız süt – yoğurt tüketilmelidir.
  • Maksimum 100 gram ağırlığında hayvansal protein gıdası yenilmelidir. Balık bu anlamda önemlidir.
  • Günde en fazla 1 bardak kafein içeren içecek tüketilmeli ve bolca su içilmelidir.
  • Pritikin Diyetinin en önemli özelliklerinden biri de spordur. Bu diyetin işlevsel olması için yüzme, koşma, yürüme gibi günlük egzersizler yapılması gerekmektedir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir