Mayo Klinik Diyeti

Diyet Listeleri admin 139

Mayo Klinik Diyeti

Amerika’da oldukça popüler olan bu diyet, 10 günde 5 kilo verilmesi sloganı ile tanınmış bir diyet programıdır. Diyet programının esas amacı; sadece sebze ve meyve ile değil bu besinlerin belli bir sınırda yenmesi ile yerine proteinli besinlerin konmasını sağlamaktadır. Bu diyet programını yapanlar için sporunda gerekli olduğu savunulmaktadır.

Kısacası Mayo Klinik diyeti, sağlıklı beslenerek ve aynı zamanda spor yaparak zayıflamayı hedefleyen bir diyet programıdır.

Mayo Klinik Diyet Programına Göre Kilo Vermenin Sırları

Porsiyon ayarlaması yapılmalıdır

Birinci olarak küçük tabaklar kullanılmalıdır. Böylece kişiler daha az yemeğe yöneleceklerdir.

Bu diyet programında kalorisi az, besleyici değeri yüksek besinler ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda sodyum olarak zengin, kalorisi yüksek ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak daha sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi sağlanacaktır. Her türlü etlerde porsiyon kalınlığı birkaç milimi geçmemelidir.

Sebze ve meyve tüketmek

Genel anlamda lif zenginliği olması, vitamin ve minerallerinin yüksek olması nedeni ile sebze ve meyve tüketimine önem vermek gerekmektedir. Bu durum göz önüne alındığında günlük sebze tüketimi 2 porsiyon olmalıdır. Meyve tüketiminde ise 3 porsiyon normaldir.

Sebze ve meyve tüketilirken bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir

Sebze ve meyvelerin taze olması dikkat gerektiren en önemli konudur. Sebzelerde sodyum değerlerinin düşük olması gerekmektedir. Konserve sebze ve meyveden uzak durulmalıdır.

Bazı meyveler özellikle tüketilmemelidir.

  1. Hindistan cevizi
  2. Kremalı gıdalar
  3. Kızartma sebzeler
  4. İçerisinde şurup olan meyveli ürünler
  5. Hazır satılan meyve suları

Kullanılan yağların sağlıklı olması önemlidir.

Yemek hazırlarken kullanılan yağlar oldukça önemlidir. Bunun için doğal olan yağların tüketilmesi gerekmektedir. Fabrikasyon olan yağlar sağlık için son derece sakıncalıdır. Bunun için zeytinyağı, fındık yağı, tereyağı gibi doğal yağlar yemekler için kullanılması uygun olan yağlardır. Fakat doğal yağda olsa gerektiğinden fazla kullanılması doğru değildir.

Kullanılmaması gereken yağlar

  • Hidrojenize trans yağ içeren ürünler
  • Margarin tüketimi
  • Kakao yağı tüketimi
  • Kanola yağı tüketimi, hem diyet programının olumsuz etkilenmesi açısından, hemde sağlık açısından kullanılması doğru olmayan yağlardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir