Kış Diyeti ile Kış Mevsiminde de Formunuzu Koruyun

Diyet Listeleri admin 152

Kış Diyeti ile Kış Mevsiminde de Formunuzu Koruyun

Kış mevsiminin gelmesi ile kış diyeti listeleri yeniden rağbet görmeye başlamıştır. Yaz mevsiminin sıcak hava koşulları hareket etmeye elverişli iken kış mevsiminin soğuk hava şartları bu hareketliliği kısıtlamaktadır. Soğuk hava gibi kalın kıyafetler de dışarıda vakit geçirme eylemini ve açık alanlarda spor yapma imkanlarını engeller. Ayrıca soğuk hava dolayısıyla metabolizma kışın daha yavaş çalıştığı içinvücut, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklere ihtiyaç duyar. Tüm bunlar da kış mevsiminde kilo artışına sebep olmaktadır. Kış mevsimini kilo sorunları ile karşılaşmadan atlatmak adına çeşitli kış diyeti listeleri bulunmaktadır. Doğru diyet yöntemini dikkatlice uygulayarak,kışın sağlıklı ve formda kalmanız mümkün. Bu noktada eklemek gerekir ki; aç kalmak ya da yetersiz beslenerek vücut için gerekli olan vitamin, protein ve mineralleri alamamak, soğuk algınlığı, grip, üşütme gibi pek çok hastalığa sebep olabilmektedir.

Kış Diyetinde Yapılması Gerekenler

  • Kış mevsiminde hasta olmamak adına, sebze ve meyveye tüketimine ağırlık verin.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamini sağlayacak düşük kalorili besinleri tercih edin.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için A, C ve E vitamini alım miktarınızı arttırın.
  • C vitamini yönünden zengin olan yeşil biber, ıspanak, maydanoz, roka, portakal, limon ve mandalina gibi sebze ve meyveler yiyin.
  • Fındık, badem, kestane, baklagil gibi E vitamini içeren besinlere yönelin. Bunları kararınca yemenizin önemli olduğunu da unutmayın.
  • Omega 3, kış diyetinde oldukça önemlidir. Bu nedenle Omega üç bakımından zengin olan balık ve balık yağı tüketimini artırın.
  • Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın. Kararınca ve zamanında yapılmış bir kahvaltı, vücut direncini arttıracağı gibi, metabolizmanın çalışmasını da hızlandıracaktır.
  • Su tüketimini ihmal etmeyin. Yaz mevsiminde su tüketimi daha fazla olmaktadır. Kışın ise su kaybı, yaz mevsimine oranladaha az olduğu için susama hissi azalmaktadır. Fakat kışın da vücudun su ihtiyacının karşılanması oldukça önemlidir. Bu nedenle susuzluk hissetmesiniz dahi, günde ortalama iki – iki buçuk litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Kahve ya da kola gibi kafein içeriği yüksek içecekler yerine kuşburnu, yeşil çay, papatya gibi bitki çayları tüketin. Kuşburnu çayı ve rezene çayı, metabolizmanın çalışmasına yardımcı olan önemli içeceklerdendir. Bu nedenle bu bitki çaylarını tercih edin.
  • Diyet sürecinde, tüketilen besinlerin kararında olmasına dikkat etmek önemlidir. Gereğinden çok az ya da çok fazla yiyecek / içecek tüketmek, kilo ve sağlık sorunlarının en büyük tetikleyicisidirler. Siz de vücudunuzun mevsimsel ihtiyacını karşılayacak ölçüde yiyecek ve içecek tüketerek kış diyeti yapabilir ve kış mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir