Dukan Diyeti İle Kalıcı Zayıflama

Diyet Yemekleri admin 159

Dukan Diyeti İle Kalıcı Zayıflama

Dukan Diyeti Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanmış ve adını da kendinden almıştır. Uzun süredir var olan diyet Pierre Dukan’ın kitaplarını yayınlamasından sonra favori diyetler listesine girmiştir. Bu diyetin altın kuralı protein alımıdır. Kalori hesapları yerine verilenleri istediğiniz gibi yiyebiliyor listeye eklenmeyenleri asla yemiyorsunuz. Kişiye göre farklar gösteren metabolizma hızı sebebiyle tam bir değer vermek doğru değil ama diyeti uygulayanlarca kalıcı ve hızlı kilo verdirdiği görüldü. Bu diyet içinde verilen 100 adet besin değerinin 68 tanesini hayvansal ürünler oluşturuyor. Biraz katı kuralları olan diyetin tam uygulanma başarısı yakalandığında işe yaramaması neredeyse imkansız.

Dukan Diyeti Aşamaları ve Özellikleri

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşurken bu aşamaları atlamak için farklı uygulama zamanları öneriliyor. Size verilen gıdaları istediğiniz kadar tüketebilir diğer ürünleri asla yiyemezsiniz. Bu aşamalar şu şekildedir:

  • Atak Aşaması
  • Seyir Aşaması
  • Sağlamlaştırma Aşaması
  • Dengeleme Aşaması

Atak aşaması; 68 adet saf proteini tüketebilirsiniz ve 1.5 kaşık da yulaf kepeği tüketmelisiniz. Bu aşama 2- 7 gün sürerken ilk hafta 1-4 kilo arası vermeniz bekleniyor. Günde 20 dakika egzersiz yapmanız da öneriliyor. Seyir Aşaması; 2. aşamadır ve bu aşamada listenize 68 af proteine ek olarak 32 adet sebze de eklenmiş oluyor. 2 kaşık da yulaf kepeği tüketmeniz isteniyor ve egzersiz sürenizi 30 dakikaya çıkarmanız gerekiyor. Bu aşamada her 6 günde 1 kilo vermeniz bekleniyor. Sağlamlaştırma aşaması; 68 protein, 32 adet sebze ile beraber tam tahıllı ekmek, peynir ve meyve gibi yeni çeşitler eklenerek diyetiniz zenginleşiyor. 2 kaşık yulaf kepeği ve 25 dakika egzersiz her gün yapmanız gerekenler arasında. Bu aşamada artık 10 günde 1 kilo şeklinde vermeniz bekleniyor. Dengeleme aşaması; bu aşamaya gelindiğinde fazla kilolarınızdan arınmış oluyorsunuz ve rutin düzeninize dönerek verilen kiloyu geri almamak üzerine dengeli beslenmeye başlıyorsunuz. Tüm gruplardan yiyecek tüketmeye başlıyorsunuz ve günde 3 kaşık yulaf kepeği ile 20 dakika egzersizlerinizi bırakmıyorsunuz. Dukan diyeti son zamanların en çok tartışılan ve kalıcı kilo vermeyi sağlayan diyeti oldu.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir