Dukan Diyeti

Diyet Listeleri admin 130

Dukan Diyeti

Dukan diyeti ünlü Doktor Dukan’ın isminden alınmıştır. Doktor Dukan kendi hastaları için geliştirdiği bu diyeti obezite ile mücadele etmek için kullanmıştır. Bu diyetin diğer diyetlerden farkı yeme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak kısıtlama yok diye gidip tıka basa her türlü yiyeceklerden yemekte doğru değildir. Deniz ürünleri, yağ içermeyen proteinler, tavuk, koyun ve kuzu gibi hayvanların eti ve süt ürünlerini bu diyet listesinde bulabilirsiniz. Dört evreden oluşan bu diyette her evrenin kendine has tüketilmesi gereken besinleri vardır. Bu evrelere uyarak hızlı bir şekilde kilo verdiğini söyleyen kişilerin sayıları az olmamakla birlikte bazı doktorlarda çeşitli kadın programlarında bu diyeti önermektedir.

Dört evreden oluşan bu diyeti uygulamak için bu evrelerde önerilen şekilde beslenmek gerekiyor. Birinci evrede protein ağırlıklı beslenmeli, protein içeren kırmızı et, balık, yumurta ve yağsız olan süt ürünlerinden tüketilmelidir. Bu evre 10 günlük bir süreyi kapsar. Bu süre boyunca protein ağırlıklı beslendiğinizden ağzınız kokabilir. Bu durumda endişelenmeniz yersizdir. Günlük tükettiğiniz su miktarını artırarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Birinci evrede her zaman tüketilen besinler dışında farklı besinler verilerek vücut bu şekilde alıştırılmaya çalışılır. Yağ içermeyen ve kalorisi az olan protein ağırlıklı besinler tüketildiği için vücutta birikmiş fazla yağlar daha çabuk erir. İkinci evrede öncelikle sebze ağırlıklı beslenilir. Daha sonra yine protein ağırlıklı beslenmeye dönülür. Bu evre de kilo kayıpları görülecektir. Üçüncü evrenin ilk aşamaları sebze ve protein içeren besinler olmakla birlikte ilerleyen süreçte meyve de tüketilmelidir. Ayrıca bu evrede çok sevdiğiniz karbonhidrat içeren besinler yani unlu ürünlerle de beslenebilirsiniz. Ancak karbonhidrat içeren besinleri tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Sonra kilo vermeye çalışırken bu sefer kilo almak sizin için çok kötü olur. Son evre olan dördüncü evrede haftanın belirli günlerinde sadece protein tüketilmeli diğer günlerinde yağlı olmayan besinler hariç diğer besinleri tüketebilirsiniz. Bu evreye ulaşanlar genelde istediği kiloya kavuşacağı için kilo almamak için beslenme alışkanlığını değiştirmemelidir. Bu evrelerde anlatılan şekilde beslenmeye devam etmelidir.

Dukan diyeti yaparken bazı hususlara da dikkat etmelisiniz. Günlük tüketeceğiniz su miktarı 1,5 litreden az olmamalıdır. Artı yulaf ekmeği bu diyet boyunca besleneceğiniz ekmek türüdür. Günlük yürüyüşünüzü de ihmal etmeyerek fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Dukan diyetiyle ilgili bilmeniz gereken belki de en önemli nokta doktorunuzun izni olmadan bu diyeti uygulamamanızdır. Aksi takdirde binde birde olsa bazı sağlık sorunlarınızı tetikleyebilir ve doktora danışmadan yaptığınız için kilo vermeyebilirsiniz. Sizde sağlıklı kilo vermek istiyorsanız doktorunuzun önerdiği şekilde diyet listesi hazırlayıp, uygulayınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir