Bölgesel Zayıflama

Sağlık Güzellik admin 177

Bölgesel Zayıflama

Birçok kişi aldığı kiloların belli bölgelerde, özellikle de, bel, basen ve göbek bölgesinde toplanmış olmasından şikâyet etmektedir. Birçok diyet programı, zayıflama yöntemi ya da zayıflama ilaçları her ne kadar bölgesel zayıflamayı sağladığını iddia etse de, bölgesel zayıflamak o kadarda kolay değildir. Alınan kilolar genellikle karın bölgesinde toplanmaktadır. Kadınlarda bel çevresi 80 cm’yi, erkeklerde ise 90 cm’yi geçtiğinde, alınan kiloların dış görünüşü olumsuz olarak etkilemesinden daha önemli bir durum olan sağlık sorunlarının ortaya çıkması söz konusu olmaktadır. Kişinin sağlığını koruması adına, özellikle bu bölgelerde oluşacak yağlanmayı engellemesi önemlidir.

bolgesel2

Kilo almanın temel mantığı, alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazla olmasıdır. Aynı mantıkla da kilo vermek için, alınan kalorinin, harcanan kaloriden az olması gereklidir. Bu düşünceden yola çıkarak, kişilerin sıkı ve sağlıksız diyet programlarına girmesi ya da pahalı zayıflama yöntemlerine başvurması çok da etkili yöntemler değildir. Aksine kullanılan zayıflama ilaçları ya da düzensiz ve sağlıksız beslenmeye yol açan sıkı diyet listeleri, sağlığı olumsuz şekilde etkilemektedir. Zayıflamak için her şeyden önce yapılması gereken, sağlıklı beslenmek, kalorili, hazır ve sağlıksız gıdalardan kaçınılması gerektiğidir. Sağlıklı besinlerle, yeterli ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzı haline getiren kişiler zaten kilo almayacak ve mevcut kilolarını koruyacaklardır. Bölgesel olarak oluşan fazlalıklar içinde yapılması gereken en sağlıklı yöntem tabi ki yeterli ve dengeli beslenmektir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, özellikle yağ birikiminin fazla olduğu bölgelerdeki kasları çalıştıran egzersizlerin yapılması, o bölgelerdeki yağın yakılmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenme ile birlikte hareketli bir yaşam, kişinin kilo almasını engelleyecek ve sağlığının korunmasının temelini oluşturacaktır. Sağlıklı beslenmeye başlayan bir kişi, düzenli olarak spor yaptığında ve yağlı bölgeyi çalıştıracak egzersizlere de zaman ayırdığında, bölgesel olarak da incelecektir.

bolgesel3

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir