Atkins Diyeti

Diyet Listeleri admin 130

Atkins Diyeti

Şişmanlık ve obezite sorunları dünya genelinde hızla yayılmaktadır. Kilo ile ilgili problemlerin önüne geçme ihtiyacı da gün be gün artmaktadır. Bu sebeple, kilo vermek ya da kiloyu sabit tutabilmek adına oluşturulmuş çeşitli diyet programları vardır. Bunlardan önemli bir tanesi de Atkins Diyeti olmaktadır.

Atkins Diyeti Nedir?

Doktor Robert Atkins’e ait olan bu diyet; karbonhidrat düzeyinin azaltılarak, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması adına, mevcut olan yağları yakmasını hedeflemektedir. Düşük karbonhidratlı diyetler kategorisinde yer alan Atkins Diyeti ile ilk hafta 2 kilo ve takip eden diğer hafta da 1 kilo vermek amaçlanmaktadır.

Atkins Diyeti Nasıl Uygulanır?

Diyet dört aşamalıdır ve iki haftalıktır. Bu diyetin doktor kontrolünde yapılması önemlidir. Çünkü kısa sürede kilo verdiren bu diyet süresince, oldukça az miktarlarda karbonhidrat tüketilmektedir. İlk aşamada çok az karbonhidrat tüketilmeli ve bu miktar aşama kaydettikçe arttırılmaktadır. Kahvaltı, öğle ve akşam menülerinde şeker, patates, makarna, ekmek gibi nişasta içeren besinlerden vazgeçilmelidir. Protein tüketimi ile ilgili bir engel bulunmamaktadır. Bu sebeple kırmızı et, beyaz et ve yumurta gibi besinler tüketilmektedir.

  • İlk iki evre kilo verme ve son iki evre de verilen kiloları koruma aşamalarını oluşturmaktadır.
  • İlk evrede günlük toplam 20 gram karbonhidrat tüketebilirsiniz ve günde 2 litre de su içmeniz gerekmektedir.
  • İkinci evrede günlük tüketilecek kalori miktarı 25 grama yükselmektedir. Bu evre, birinci evreye oranla daha yavaş kilo verdiğiniz aşamadır.
  • Üçüncü ve dördüncü evre, birinci ve ikinci evrede verdiğiniz kiloların korunduğu aşama olmaktadır. Birinci evrede %10 oranında olan karbonhidrat tüketimi 4. Evrede %24’e yükselmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir